Käväsin kaupassa, Alballe 6 kg ruokasäkki hinta jotain 54 euroo ja senttejä päälle. Kassalla viivakoodii ei sitten tunnistettu, kassa soitti apuja. Sanoin, että jotain 54 euroo... sitten hän sai vastaukseksi "myy se 45 euroon", en valittanut. Tosin tästä tuli mieleen, että mahtaako poistua valikoimasta? Viimeksi pyytämällä tilasivat.... no aika näyttää, tuosta säkistä riittää n. 2 kuukaudeksi jos ei pidempäänkin. Sit kävin ruokakauppa ostoksilla, ja teki vaan mieli jotain hyvää. Harvoin karkkeja nykyään syön, mutta jotain pientä teki mieli. Päädyin irtonamuihin. No punnitus vaaka sitten vähän kiukutteli - pussi vai numerovalinta ensin... no en tiedä kummin päin, mutta toinen niistä sitten tulosti hintalapun. 0,71 euroa! Siis toi kuvan karkkimäärä, tosin matkalla siitä söin yhden ananasrenkaan ja pari oranssi-keltaista namua. No nyt oon sitä mieltä että aika halpaa sokeria, ei ihme että joku aika sitten lehdissä kirjoitettiin "Suomalaiset sekosi irtotakkeihin" tai jo...